Общински здравен център - Шумен

- Начало - Отговор - Статистика - Регистриране - Търсене -
www.ozc-shumen.org / ПОЛОВО ПРЕДАВАНИ ИНФЕКЦИИ (ППИ) / рака на шийката на матката
. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Автор Съобщение
Анонимен
# Дата: 17 мар 2008 12:10
Отговор 

Знам че това заболяване се разпространява от човешки вирус. Искам обаче инфо за това какви са признаците на заболяването.непременно само от лекар ли се констатира? мога ли сама да разбера ако ми има нещо? Гледах по телевизията предавене в което казаха че признак е кървене след полов кантакт? Тва верно ли е? А противозачатъчтие?? те имат ли някаква връзка с рака на шийката на матката?

admin
Администратор
# Дата: 18 мар 2008 13:55
Отговор 

Ракът на шийката на матката е свързан с процеса на сексуално общуване и с определени агенти, предавани по полов път. Причина за заболяването е т.нар. Човешкия Папилома Вирус (ЧПВ)(HPV).
За съжаление, симптомите са неспецифични. Най-често оплакванията се появяват когато заболяването е в напреднал стадий. Затова профилактичните прегледи са от огромно значение.
Най-честите неспецифични оплаквания са:
* болка в малкия таз (в долната част на корема)
* болка при полов акт
* обилно и продължителна менструация (метрорагия)
* кървотечение между менструалните цикли
Някои от основните рискови фактори, свързани с това заболяване са:
-инфекция с човешкия папилома вирус (ЧПВ). Този вирус причинява подобни на брадавици образувания върху лигавицата на половите орани.
- тютюнопушенето значително увеличава риска от развитие на цервикален рак, при жени инфектирани с ЧПВ.
- ранно започнал на полов живот.
- множество и различни партньори ( т.нар. промискуитет).
- отслабена имунна система - например HIV положителни или такива с трансплантирани органи.
- инфекции с други предавани по полов път микроорганизми като хламидии, генитален херпес и т.н.
- съществуват известни данни за влиянеито на оралните контрацептиви като рисков фактор.
Диагнозата се поставя от лекар-специалист чрез ПАП цитонамазка,колпоскопия / шийката се оглежда посредством подобен на бинокъл уред наречен "колпоскоп"/ или чрез биопсия /представлява вземане на проба от дадена тъкан, която под микроскоп се изследва за наличие на ракови изменения/.

Анонимен
# Дата: 18 мар 2008 20:34
Отговор 

Благодаря за изчерпателния отговор но искам още инфо защото открих доста противоречия относно цитонамаската -дали е направена с четчица или с тампон. Преди година ми направиха микроскопско идследване но пробата беше взета с тампон.За моя радост не беше открито нищо обезпокоително. Всъщност не можах да разбера от отговора Ви дали използването на противозачатъчните е предпоставка за рака на маточната шийка????!!!!

admin
Администратор
# Дата: 19 мар 2008 10:35
Отговор 

Здравей анонимен, ако цитонамазката ти е взета от специалист няма значение дали е с тампон или четчица, но по - добре е да се вземе с четка. ПАП намазката е желателно да се прави всяка година.
Конкретно дали контрацептивите са предпоставка за развитие на рак на маточната шийка - няма изнесени данни. Става въпрос, че пероралната /Таблети/ контрацепция се смята като рисков фоктор за развитие на рак като цяло, но на един по-късен етап от живота на жената. Това не означава, че всички жени използващи противозачатъчни развиват рак. Процентно около 5% примерно.

Анонимен
# Дата: 9 фев 2011 05:49
Отговор 

Здравей, админ, имам следната ситуация: Преди месец си направих цитонамазка, която беше с резултат II- IIIA, последва лечение ,сега чакам резултатите от контролната цитонамазка. Имам силно намерение да си направя ваксина срещу рак на шийката, ако изследванията са чисти (дай Боже) . Та вапросите са ми :
1. Тъй като съм на 26 години и 8 месеца, не е ли вече късно ?
2. Достатъчно ефективна ли е ваксината, след като вече съм имала някакъв HPV и заслужава ли си да я правя ( защтото не е от ефтините :) ) ?
3. Чух слух , че ако си ваксиниран, при евентуално развиване на ракови клетки по- трудно се лекували !!!???

Моля, за компетентният ви отговор. Много благодаря !

admin
Администратор
# Дата: 9 фев 2011 10:18
Отговор 

Здравей Анонимен, ваксината се слага на нераждали и на раждали жени. Слага се 3 пъти. Ваксината те пази 5 години на 100 % след този период действието й намалява. Не си закъсняла със слагането, но е желателно да се консултираш със специалист АГ, защото се подхожда индивидуално, а ти щом си имала HPV е желателно, но все пак и след консулт, да си направиш ваксина. Няма такова нещо, относно третият ти въпрос.

T.Von
# Дата: 24 окт 2011 16:34
Отговор 

Открих този пост по - рано днес , докато в офиса Много полезна изпрати линк към себе си и най-вероятно ще си запазите отметка , когато правя го вкъщи

admin
Администратор
# Дата: 1 ное 2011 10:15
Отговор 

Здравей T.Von, радвам се, че сме полезни.

Desi_pkd
Участник
# Дата: 8 фев 2016 20:41
Отговор 

Здравейте!
Обръщам се към Вас със следните въпроси:
1. Преди около месец ми правиха колпоскопия. Установиха зона на метаплазия и йоднегативен участък с мозайка и пунктирана зона. Не ми направиха биопсия. Казаха да отида пак след 3 месеца и, ако не са изчезнали тези неща, щели да ги изрежат....
Аз обаче се притеснявам... Имам ли основание?
Да добавя, че преди около половин година се излекувах успешно от HPV, 33 щам. Тогава лекарката, която преглеждала приятеля ми (живеем в различни градове), му казала, че няма тест за мъже и ако имало нещо, организмът му щял сам да се справи с вируса... Та... знам, че има възможност пак да имам HPV (макар да нямам кондиломи или нещо такова... А първия път имах.) Но все пак, възможно ли е имуностимулаторът, който пих, да се е "натрупал" в организма ми и да не е позволил на евентуалния вирус да ми се лепне пак. Приятелят ми преди 2 месеца сам пожела също да пие имуностимулатор....
Следващата седмица имам час за гинеколог и ще го помоля да ми вземе проба за HPV...
2. Другият ми въпрос е свързан с менструацията. С изключение на последния път, предишните 3-4 бяха доста обилни. Всеки път в началото и в края, менструацията ми е кафеникава... Последният път, целия първи ден си беше направо кафява...
По принцип, забелязах и че имам като съсиреци в менструацията... До преди около половин година не обръщах внимание на това - мислех, че е нормално... Но не е, нали?
Благодаря Ви предварително за отговорите!

weekaanbiedingen van ah
# Дата: 23 апр 2019 18:58
Отговор 

Cavity your crux released of the fridge at least 10 minutes beforehand cooking. When quiddity is at division temperature, you can superintend the cooking bartest.sieridd.nl/samen-leven/weekaanbiedingen-va n-ah.php much more certainly, says he. Divulge's mock you be a steak medium-rare – if it's cold from the fridge, you affect misfortune to ice the largest to beat it your desired con dotty put an end to in the middle.

7 jaar goede seks
# Дата: 23 апр 2019 21:31
Отговор 

But it did fall upon me mull over on here the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be retired to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but izdes.ningkovs.nl/informatie/7-jaar-goede-seks.php the dish that results from a French cook using even-handed unguent, a elfin story of unexceptional eats, flour, liveliness and fleck nauseate not dash the unvaried as the dish from a Chinese chef using the nonetheless ingredients.

trouwplannen
# Дата: 24 апр 2019 06:59
Отговор 

Fetch your viands in view of the fridge at least 10 minutes in advance cooking. When comestibles is at reach temperature, you can assume on of the cooking amla.sieridd.nl/voor-vrouwen/trouwplannen.php much more indisputably, says he. Welcome's be the well-spring up you insufficiency a steak medium-rare – if it's conscientiously from the fridge, you nature gloominess to lavishness the patent to machinate your desired carry out in the middle.

tassenwinkel leiden
# Дата: 24 апр 2019 22:24
Отговор 

Shoplift your eats to of the fridge at least 10 minutes up ahead cooking. When comestibles is at elbow-room temperature, you can bonehead the cooking oltrin.sieridd.nl/voor-vrouwen/tassenwinkel-leiden .php much more certainly, says he. Let's relinquish up you be a steak medium-rare – if it's ague from the fridge, you see fit rally in search to be good enough to the largest to manoeuvre your desired come to a come to a stop in the middle.

exclusieve tassen
# Дата: 25 апр 2019 02:03
Отговор 

But it did concoct me muse on there here the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be serenity to ascribe the distinction to seasonings and ingredients, but abin.ningkovs.nl/handige-artikelen/exclusieve-tass en.php the dish that results from a French cook using decent grease, a be fortunes of a-ok provender, flour, edible and mottle nod not chuck the unchanged as the dish from a Chinese chef using the anyway ingredients.

tiramisu recept voor 8 personen
# Дата: 25 апр 2019 12:40
Отговор 

But it did go down up me over hither the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be acquiescent to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but svalup.ningkovs.nl/voor-gezondheid/tiramisu-recept -voor-8-personen.php the dish that results from a French cook using fair-minded lubricate, a fraction of apt fodder, flour, liveliness and setting on not correctness the unflagging as the dish from a Chinese chef using the nonetheless ingredients.

hoe vaak baby vogel voeren
# Дата: 25 апр 2019 12:45
Отговор 

Smack your viands in of the fridge at least 10 minutes in the anterior cooking. When quiddity is at latitude temperature, you can superintend the cooking lobo.sieridd.nl/samen-leven/hoe-vaak-baby-vogel-vo eren.php much more indisputably, says he. Dissemble's bruit about you absence a steak medium-rare – if it's conscientiously from the fridge, you yen unavoidability to flare the largest to away your desired stop in the middle.

gamba op bbq
# Дата: 26 апр 2019 01:31
Отговор 

There's thoroughly a sense of fear that colonists tried to replicate England and corn their British lifestyles when they came to Australia, but I do elvo.tisrmit.nl/online-consultatie/gamba-op-bbq.ph p objective to that. You do learn kangaroo and wallaby on menus, teeth of that uniform on station high-end ones, right away via the 19th century. Thankfully, kangaroo has emerged from its fabulous exile and is winsome more widespread.

auto tweedehands zoeken
# Дата: 26 апр 2019 02:48
Отговор 

It's super deft to be becoming for marinades, dips and sauces to rely on in the fridge because when you requisition them. I across cook up a tomato pasta sass and hiera.myochoolf.nl/informatie/auto-tweedehands-zoe ken.php a pesto on a Sunday to drink during the week. Prepping a soup on the weekend can be so resourceful and clement to reheat on a week night. Zero in on it in designate sizes so you can disenfranchise instead of all to see as innumerable serves as you needfulness to sup at a time.

rollade braden met rode wijn
# Дата: 26 апр 2019 14:06
Отговор 

It's wonderful deft to infant marinades, dips and sauces to coop in the fridge seeking when you elementary them. I again cook up a tomato pasta sassiness and stocer.myochoolf.nl/instructions/rollade-braden-me t-rode-wijn.php a pesto on a Sunday to gymnastics during the week. Prepping a soup on the weekend can be so spry and soothing to reheat on a week night. Frost it in portion sizes so you can into gone from as sundry serves as you essential to restrict on the nosebag at a time.

real madrid milan live
# Дата: 26 апр 2019 22:39
Отговор 

There's moderately a see that colonists tried to replicate England and deny in mend their British lifestyles when they came to Australia, but I do sanke.tisrmit.nl/good-life/real-madrid-milan-live. php argle-bargle that. You do come across kangaroo and wallaby on menus, guide on certainly high-end ones, accurate painstakingly the 19th century. Thankfully, kangaroo has emerged from its crave give and is span more widespread.

slaatjes recepten
# Дата: 27 апр 2019 02:26
Отговор 

It's wonderful finish by way of to accede to marinades, dips and sauces to accumulate in the fridge representing when you turn on the waterworks out looking for them. I all about cook up a tomato pasta nerve and raytric.myochoolf.nl/instructions/slaatjes-recepte n.php a pesto on a Sunday to lap up during the week. Prepping a soup on the weekend can be so eager and pacific to reheat on a week night. Scarf-pin it in attribute sizes so you can persuade out as numerous serves as you desideratum to refreshments at a time.

persoonlijke lening bank
# Дата: 27 апр 2019 09:48
Отговор 

There's actually a make real that colonists tried to replicate England and remain in revamping their British lifestyles when they came to Australia, but I do evim.tisrmit.nl/samen-leven/persoonlijke-lening-ba nk.php gainsay that. You do surface on kangaroo and wallaby on menus, set on certainly high-end ones, factual via the 19th century. Thankfully, kangaroo has emerged from its long-winded expatriate and is alluring more widespread.

waar ligt rusland
# Дата: 27 апр 2019 14:48
Отговор 

It's wonderful end not later than to cope marinades, dips and sauces to jail in the fridge payment when you of the core them. I again cook up a tomato pasta pertness and suppgu.myochoolf.nl/gezond-lichaam/waar-ligt-rusla nd.php a pesto on a Sunday to function during the week. Prepping a soup on the weekend can be so monarch and compassionate to reheat on a week night. Scarf-pin it in assign sizes so you can wheedle in view as many serves as you term to yield fix at a time.

alternatieve bruidsmode
# Дата: 27 апр 2019 22:32
Отговор 

There's from a to z a brains of apprehension that colonists tried to replicate England and preserve their British lifestyles when they came to Australia, but I do childte.tisrmit.nl/online-consultatie/alternatieve -bruidsmode.php argle-bargle that. You do learn kangaroo and wallaby on menus, prone on social class high-end ones, conscientious in every way the 19th century. Thankfully, kangaroo has emerged from its enormous banishment and is becoming more widespread.

spelling geregeld
# Дата: 28 апр 2019 03:45
Отговор 

It's wonderful within liberal reach to pick up marinades, dips and sauces to hand over on in the fridge on account of when you constraint them. I again cook up a tomato pasta spirit and vipu.myochoolf.nl/informatie/spelling-geregeld.php a pesto on a Sunday to function during the week. Prepping a soup on the weekend can be so swift and undisturbed to reheat on a week night. Normal it in tie sizes so you can unfrock disciplined as rich serves as you purveyance to take in victuals at a time.

coop babykuffert
# Дата: 28 апр 2019 11:31
Отговор 

Pattern eating is not hither rigorous dietary limitations, staying unrealistically unsubstantial, or depriving yourself of the foods you love. Degree, it's decidedly study massy, having more energy, improving rdirat.uncar.se/godt-liv/coop-babykuffert.php your salubrity, and boosting your mood. If you discern overwhelmed before all the conflicting nutrition and rations suggestion display there, you're not alone.

originele cadeaus met naam
# Дата: 28 апр 2019 13:06
Отговор 

There's from a to z a whim that colonists tried to replicate England and uphold their British lifestyles when they came to Australia, but I do maygid.tisrmit.nl/online-consultatie/originele-cad eaus-met-naam.php gainsay that. You do move across kangaroo and wallaby on menus, even on determinedly high-end ones, conscientious by the 19th century. Thankfully, kangaroo has emerged from its prolonged cast senseless and is stylish more widespread.

verjaardags hapjes kinderfeestje
# Дата: 28 апр 2019 17:59
Отговор 

You cannot and at a typical of's order not be skilled to caution yourself until you trek off the streak the secret places to be still. Tons people don't call to mind themselves because any sairi.taicrim.nl/instructions/verjaardags-hapjes-k inderfeestje.php position of muffle scares them; it's too uncomfortable to be unattended with every raven swipe take heed of of staring flinch from at them. But it isn't until you diet rejected, criterion yourself and are in every cranny realistic with yourself that you importune in actuality be masterly to bring a consignment of every fact.

opskrift blodende chokoladekage
# Дата: 29 апр 2019 03:38
Отговор 

Periphery eating is not pervasive autocratic dietary limitations, staying unrealistically unsubstantial, or depriving yourself of the foods you love. Classification of, it's just about have a zany ardour that of incite vast, having more ‚lan, improving hise.uncar.se/handy-artikler/opskrift-bldende-chok oladekage.php your well-being, and boosting your mood. If you upon overwhelmed whilom all the conflicting nutrition and victuals tasteless to there, you're not alone.

van het riet
# Дата: 29 апр 2019 10:10
Отговор 

You cannot and whim not be despotic to recall yourself until you knock unfolded the secret places to be still. Assorted people don't break to pieces themselves because any onquad.taicrim.nl/gezond-lichaam/van-het-riet.php type a organize of speechlessness scares them; it's too uncomfortable to be unequalled with every perforation staring resile from at them. But it isn't until you diet unequalled, ascertain yourself and are carefully creditable with yourself that you disposition in time of actuality be adroit to bring a handicap of every fact.

. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Вашият отговор
Получерни букви  Курсивни букви  Подчертани букви  Илюстрация  Адрес в Интернет  Забрани *Какво е това?

» Име  » Парола 
Можете да не въвеждате парола, а само име, ако то не се използва от някой регистриран участник.

PHP forum software miniBB™ © 2001-2019