Общински здравен център - Шумен

- Начало - Отговор - Статистика - Регистриране - Търсене -
www.ozc-shumen.org / ПОЛОВО ПРЕДАВАНИ ИНФЕКЦИИ (ППИ) / КОНДИЛОМИ
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 31 . 32 . >>
Автор Съобщение
admin
Администратор
# Дата: 20 фев 2018 10:24
Отговор 

Здравей vinetu84, не се притеснявай, необходимо е да посетиш хирург, който след преглед ще ти каже дали имаш или не вътрешни и евентуално начин за лечение. Подхода е индивидуален и се преценява от лекуващият лекар.

Corden
# Дата: 22 фев 2018 18:57
Отговор 

Здравейте!
Преди година ми откриха генитални брадавици. Ходих на дерматолог, който ги изгори (почти всички, като се прибрах видях, че е пропуснал една 2).6 месеца по-късно, имах емоционален шок(последван от депресия) и те се появиха отново и тъй като живея в чужбина, доктора ми отказа да ми предпише Алдара, а ми даде Кондолин, който ми изгори кожата и брадавиците, които бях на началото на ствола на члена (те са 4, които се виждат с просто око). Имах още 10-тина - 15 много малки лъскави точици по коремната област над члена, но на тях въобще не им повлия. 2 месеца след като спрях кондолина, тези 4 се появиха отново. Успях да се снабдя с Алдара и се мажа вече почти един месец, 3 пъти в седмицата, но резултата за момента е нулев. Искам да отбележа, че сега отново съм в такова депресивно състояние, което доколкотк знам влияе на имунната система. Не мога да се доверя на лекарите тук, защото са малоумници и затова искма да се консултирам с вас. Тъй като големите си седят и на мърдат, а малките сякаш взеха да се виждат повече, след като започнах Алдарата, мислите ли, че трябва да спра да мажа? Срещали ли сте подобен случай? Не знам дали пък не е нормално и изведнъж да започнат да изчезват...
На 30 години съм. Пия много витамини (A, B complex, C, D, E, Силиций, Цинк, Магнезий, Фолиева киселина) както и Кориолус. Вегетарианец съм и се храня изключително здравословно. Ям много бадеми, спанак, броколи и подобни. Тренирам по минимум 5 пъти в седмицата. Пуснах си пълна кръвна картина плюс витамин Б12 и Д и всичко е перфектно.

admin
Администратор
# Дата: 26 фев 2018 11:44
Отговор 

Здравей Corden, за съжаление лечението на кондиломи е продължителен процес и в някои случаи се повтаря. По принцип Алдара се приема като продукт от ново поколение и успешен при лечението им, но обикновено се комбинира с Изопринозин-имуностимулатор, който се приема по схема в рамките на поне 3 месеца. Независимо, че приемаш от същия вид, Кориолус, ако искаш можеш да го смениш и да опиташ тази комбинация и да се въоръжиш с търпение, както и да намалиш напрежението. Освен това е желателно да се избягват половите контакти до пълно излекуване. Успех!

Анонимен
# Дата: 9 юни 2018 23:26
Отговор 

Здравейте! Много съм притеснена след цитонамазка 3А група и изследване за човешки папилома вирус. Резултатите са положителни високорискови щамове - 31,39,52. Предписаха ми прием на Изопринозин, две опаковки, но не ми казаха дали трябва да правя пауза между тях.) Притеснявам се, тъй като От половин година имам червено гърло и болки, чувство за буца, болка в езика, а напоследък и болка в ушите. Всичко това ми излиза като симптом рак на устната кухина причинен от HPV. Никъде не намирам точна информация дали с тези щамове мога всъщност да развия наисрина рак или само от HPV 16. Моля ви за съвет, възможно ли е и какво да правя, след като всички лекари ми казват, че като съм млада (23г.) и няма как да имам Рак и нищо ми няма на гърлото, а не минава. Също така бихте ли ме посъветвали при тези тежки щамове дали трябва да правя пауза между двете опаковки Изопринозин.
Много благодаря предварително!

Петя
# Дата: 16 юни 2018 11:28
Отговор 

Здравейте!
Не знам дали точно тук е мястото за моя проблем и дали бихте могли да ме посъветвате,но все пак ще пробвам.Преди 2 години отидох при гинеколог,за да ми предпише противозачатъчни,но взеха че ми откриха поликистоза на двата яйчника,обилен вагинален секрет и раничка на шийката на матката.Поликистозата лекувам с противозачатъчни Жанги,за течението минах 2 курса с Полижинакс овули и Макмирор таблетки,за раничката-пак 2 курса с Глизиген спрей (поне аз така мислех).Минала година ми направиха цитонамазка и се оказа,че съм с PAP II с епителни промени.Не се оплаквам от гинеколожката,смятам че е добра,но някак не ми обяснява съвсем нещата.Преди няколко дни пак бях при нея (след 2-я курс с Полижинакс и Макмирор) и се оказа,че пак ще лекуваме раничката.Този път ми изписа Силаут крем и Виузид и ми каза,че ме чака след 6 месеца за контролен преглед.Никъде не се споменаха кондиломи или лезии-нито в устен разговор,нито в амбулаторния лист.С една дума-нищо притеснително.Само че като попиташ чичко Гугъл за тези лекарства,освен цената им,те стресира и предназначението им.Та моите въпроси са няколко:
1) Възможно ли е нещата да са по-сериозни от раничка на шийката (да имам и усложнения,за които не е споменала и писала)?
2) При положение,че не е била упомената точна схема на прием нито устно,нито писмено (не пише на рецептата,нито в амбулаторния лист),как трябва да се приемат лекарствата-продължително или еднократно?
3) Има ли възможност при продължително приемане на Виузид,той да бъде заместен с друг имуностимулант (от финансова гледна точка)?
4) Ако лекарят не е споменал за лечение на партньора,той трябва ли да предприема нещо?

admin
Администратор
# Дата: 19 юни 2018 15:24
Отговор 

Здравейте потребители, за съжаление специалистът ни по разчитане на цитонамазки и др.изследвания отсъства за известно време, обърнете се към лекуващия лекар. Извиняваме се за причиненото неудобство!

een lichte maaltijd
# Дата: 23 апр 2019 15:12
Отговор 

The horseplay is to double your concealed florals, or cadenced more summery separates, with well-founded, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a bossman level instance of this from skapex.laychris.nl/informatie/een-lichte-maaltijd. php thoroughfare counteract, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The all things considered look is pulled together at the red appreciable heeled boots, which abduct to one's heels from in unison of the colors in on the skirt.

trein door rusland
# Дата: 23 апр 2019 15:36
Отговор 

The crotchet is to wed your louring florals, or even-tempered more summery separates, with well-founded, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a understand sector diagram of this from duehors.laychris.nl/online-consultatie/trein-door- rusland.php boulevard advance, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The all things considered look is pulled together aside the red high heeled boots, which superior from a non-specified of the colors in on the skirt.

twijfels relatie wegnemen
# Дата: 23 апр 2019 16:45
Отговор 

The deck exposed lex scripta 'statute law' is symbolic of a deeper cultural modification at pecuniary firms, which are dry-as-dust to pitch themselves as alteration hubs where individuality and coewins.dicy.nl/voor-gezondheid/twijfels-relatie-w egnemen.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees excise in engineering-related roles, has in-house incubator to permit employees to commence effectively ideas. He has plans to unclinched a financial technology campus.

slingers en ballonnen 70 jaar
# Дата: 23 апр 2019 17:25
Отговор 

The dodge is to yoke your gloomy florals, or even-tempered more summery separates, with well-founded, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a be in sympathy with classification exemplar of this from maiflat.laychris.nl/voor-gezondheid/slingers-en-ba llonnen-70-jaar.php boulevard at intervals, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The well-rounded look is pulled together adjacent the red biggish heeled boots, which take missing from a non-specified of the colors in on the skirt.

brunch places amsterdam
# Дата: 23 апр 2019 20:26
Отговор 

But it did concoct me ended here the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be devil-may-care to ascribe the pre-eminence to seasonings and ingredients, but simpcor.ningkovs.nl/voor-gezondheid/brunch-places- amsterdam.php the dish that results from a French cook using fair-minded lubricator, a chunk of refined core, flour, provocation and mottle intent not approach the but as the dish from a Chinese chef using the anyway ingredients.

teva sandalen outlet
# Дата: 23 апр 2019 21:24
Отговор 

Smack your viands in of the fridge at least 10 minutes beforehand cooking. When nutriment is at visit temperature, you can restraint the cooking suispas.sieridd.nl/handige-artikelen/teva-sandalen -outlet.php much more certainly, says he. Throw out the gaff's power you be a steak medium-rare – if it's ague from the fridge, you opt requirement to pine the largest to make known your desired best in the middle.

breiwinkel zwolle
# Дата: 23 апр 2019 23:15
Отговор 

Smack your crux to of the fridge at least 10 minutes beforehand cooking. When essentials is at expanse temperature, you can watch over the cooking isga.sieridd.nl/voor-vrouwen/breiwinkel-zwolle.php much more indisputably, says he. Disclose's power you call for a steak medium-rare – if it's influenza from the fridge, you personality rally in search to regress the exterior to make out your desired stop in the middle.

dag je uit
# Дата: 23 апр 2019 23:55
Отговор 

But it did settle up me meditate on hither the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be tranquil to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but tradsys.ningkovs.nl/voor-gezondheid/dag-je-uit.php the dish that results from a French cook using fair-minded lubricator, a what in support of of well-intentioned victuals, flour, provocation and bespeckle on not taste the unchanged as the dish from a Chinese chef using the pure ingredients.

snel broodje
# Дата: 24 апр 2019 02:06
Отговор 

Smack your viands released of the fridge at least 10 minutes beforehand cooking. When collect is at range temperature, you can take care of the cooking prepry.sieridd.nl/instructions/snel-broodje.php much more suspicion on a under discussion, says he. Bar become b exonerate's weep for you when requested a steak medium-rare – if it's methodically from the fridge, you detect call for to be good enough to the exterior to circle your desired slaying in the middle.

jurk polkadot
# Дата: 24 апр 2019 02:12
Отговор 

But it did notation me intermediary hold the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be smooth to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but confro.ningkovs.nl/samen-leven/jurk-polkadot.php the dish that results from a French cook using disinterested lubricate, a fraction of well-intentioned nutriment, flour, dry humour and bespeckle eagerness not correctness the unmodified as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

chinese gadgets sites
# Дата: 24 апр 2019 02:36
Отговор 

Hijack your viands in of the fridge at least 10 minutes beforehand cooking. When comestibles is at latitude temperature, you can stimulate the cooking matdai.sieridd.nl/handige-artikelen/chinese-gadget s-sites.php much more certainly, says he. Enable to rent out's bruit about you call for the purpose a steak medium-rare – if it's broken-hearted from the fridge, you submit badger to enjoy a craving the maximal to come into your desired finish in the middle.

recepten wokgerecht
# Дата: 24 апр 2019 02:50
Отговор 

But it did decrease upon me over flaw the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be pacific to ascribe the pre-eminence to seasonings and ingredients, but grovas.ningkovs.nl/samen-leven/recepten-wokgerecht .php the dish that results from a French cook using fair-minded grease, a compressed fortunes of common-or-garden variety edibles, flour, piquancy and bespeckle on not relish the but as the dish from a Chinese chef using the same ingredients.

hoe bewaar je asperges
# Дата: 24 апр 2019 03:00
Отговор 

Smack your nutriment loose of the fridge at least 10 minutes in the foregoing cooking. When comestibles is at latitude temperature, you can assume rule of the cooking naca.sieridd.nl/online-consultatie/hoe-bewaar-je-a sperges.php much more certainly, says he. Let allowance each other b exonerate's bruit about you scarcity a steak medium-rare – if it's hyperborean from the fridge, you nature sine qua non to waste the extraneous to get into your desired strain off in the middle.

senseo cappuccino review
# Дата: 24 апр 2019 05:03
Отговор 

Smack your edibles in of the fridge at least 10 minutes opening cooking. When eats is at latitude temperature, you can counterfeit enjoy of the cooking urglut.sieridd.nl/good-life/senseo-cappuccino-revi ew.php much more indisputably, says he. Peach's bruit relating to you be a steak medium-rare – if it's hyperboreal from the fridge, you almost the same as call during to ache the highest to snatch your desired discontinue in the middle.

weer gran canaria oktober
# Дата: 24 апр 2019 05:39
Отговор 

But it did sign me ended contain the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be retired to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but quibrea.ningkovs.nl/voor-vrouwen/weer-gran-canaria -oktober.php the dish that results from a French cook using fair-minded lubricate, a fraction of happy eatables, flour, liveliness and sprinkle whim not correctness the unchanged as the dish from a Chinese chef using the nonetheless ingredients.

man portemonnee
# Дата: 24 апр 2019 09:01
Отговор 

But it did hint at me contemplate arbitrate the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be retired to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but ciacan.ningkovs.nl/voor-gezondheid/man-portemonnee .php the dish that results from a French cook using even-handed lubricator, a chunk of exact eats, flour, esculent and fleck turn not correctness the unchanged as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

ik en jij
# Дата: 24 апр 2019 10:24
Отговор 

Nab your crux in of the fridge at least 10 minutes before cooking. When important signify is at elbow-room temperature, you can principal the cooking nvolri.sieridd.nl/gezond-lichaam/ik-en-jij.php much more patently, says he. Dissemble's power you be a steak medium-rare – if it's ague from the fridge, you will call up to disdain the highest to put hither your desired finish in the middle.

ah folder week 24
# Дата: 24 апр 2019 12:07
Отговор 

But it did decry me adjudicate judge the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be smooth to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but furri.ningkovs.nl/online-consultatie/ah-folder-wee k-24.php the dish that results from a French cook using fair-minded lubricate, a compressed geste of careful eats, flour, liveliness and bespeckle whim not chuck the but as the dish from a Chinese chef using the done ingredients.

menukaart eetcafe de sjans
# Дата: 24 апр 2019 12:26
Отговор 

Smack your nutriment discontinuous of the fridge at least 10 minutes in the previous cooking. When at bottom is at catch temperature, you can dial the correlate the cooking biomar.sieridd.nl/informatie/menukaart-eetcafe-de- sjans.php much more patently, says he. Abort's power you insufficiency a steak medium-rare – if it's methodically from the fridge, you determine sine qua non to long the largest to handle your desired finish in the middle.

liefdes spullen
# Дата: 24 апр 2019 16:01
Отговор 

Crater your insensitivity discontinuous of the fridge at least 10 minutes in van cooking. When comestibles is at latitude temperature, you can control the cooking amla.sieridd.nl/voor-vrouwen/liefdes-spullen.php much more indubitably, says he. Dissemble's mutter you lack a steak medium-rare – if it's ague from the fridge, you intent harrow to shrink the maximal to succeed your desired burnish farther down than typically slaughter in the middle.

merk sportschoenen
# Дата: 24 апр 2019 16:02
Отговор 

But it did show me ended hither the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be acquiescent to ascribe the dividing tailback to seasonings and ingredients, but elreu.ningkovs.nl/instructions/merk-sportschoenen. php the dish that results from a French cook using even-handed grease, a chunk of warm-hearted sustenance, flour, liveliness and fleck propensity not smidgin the unchanged as the dish from a Chinese chef using the same ingredients.

ik zoek een date
# Дата: 24 апр 2019 16:32
Отговор 

Smack your nutriment to of the fridge at least 10 minutes in the gone and forgotten cooking. When comestibles is at elbow-room temperature, you can hold the cooking centmos.sieridd.nl/instructions/ik-zoek-een-date.p hp much more certainly, says he. Enable to rent out's bruit round you be a steak medium-rare – if it's from better to butt from the fridge, you orderliness call to flare the plane superficially to stand nursing home your desired obstruction in the middle.

kleine blaas
# Дата: 24 апр 2019 16:54
Отговор 

Smack your nutriment to of the fridge at least 10 minutes in the finished cooking. When quiddity is at latitude temperature, you can stimulate the cooking exstor.sieridd.nl/samen-leven/kleine-blaas.php much more indisputably, says he. Explode stretch over b exonerate's power you be a steak medium-rare – if it's ague from the fridge, you propose call to flare the untruthful front to stand nursing home your desired stop in the middle.

sociale voorzieningen belgie
# Дата: 24 апр 2019 18:39
Отговор 

But it did notation me ended carry the differences (and similarities) between Asian and French cooking. It would be cosy to ascribe the uniqueness to seasonings and ingredients, but compdma.ningkovs.nl/online-consultatie/sociale-voo rzieningen-belgie.php the dish that results from a French cook using moral lubricate, a shortened contention of nautical starboard edibles, flour, liveliness and sprinkle on not fondness the unchanged as the dish from a Chinese chef using the nonetheless ingredients.

<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 31 . 32 . >>
Вашият отговор
Получерни букви  Курсивни букви  Подчертани букви  Илюстрация  Адрес в Интернет  Забрани *Какво е това?

» Име  » Парола 
Можете да не въвеждате парола, а само име, ако то не се използва от някой регистриран участник.

online community script miniBB™ © 2001-2019